5 דברים שלא ידעתם על פודקאסטים

פודקאסט או הסכת היא תכנית רדיו המשודרת באינטרנט ואפשר להאזין לה בחינם. מדובר בשידורים שכל אחת ואחד יכולים לשדר, בעת שלתכוניות אפשר להאזין בכול זמן ובכול מקום, להבדיל מתחנות רדיו להן תדר מסוים שצריך למצוא או להתחבר אליו. כיום יש מיליוני הסכתים אשר עוסקים במגוון רחב של נושאים ואפשר למצוא מגוון תוכניות מעולות המשדרות את כל מה שמעניין, נישתי, מסקרן, או עונה על שאלות מגוונות. אז מה צריך לדעת על פודקאסטים? הנה 5 עובדות מעניינות:

מקור השם

השם 'פודקאסט 'באנגלית מגיע מצירוף של שתי מילים, האחת היא המילה POD שנגזרת מתוך האייפוד של חברת 'אפל' – החברה הראשונה שהחלה להפיץ תקשורת נתונים כאלה, והמילה השנייה היא CAST אשר נגזרת מהמילה Broadcast – שידור. האקדמיה ללשון עברית החליטה כי המילה העברית לשידורים כאלה תהיה 'הסכת' שנגזרת מתוך המילה הסכתים, מילה חדשה שנבחרה בעזרת הציבור הישראלי.

מספרים

כיום יש אחוז גדול של מאזינים להסכתים, שלמעשה יותר מחצי מיליון אנשים האזינו לפודקאסטים רק בשנה האחרונה. לתוכניות כאלה יש יותר מ50 מיליון מאזינים בכול רחבי העולם המקשיבים ל 2.5 מיליון פודקאסטים משדרים, כאשר כל הפרקים של כל התוכניות כוללות יותר  מ-110 מיליון פרקים עד כה. בישראל חל זינוק בשנת 2020 בהאזנה לתכנים מסוג זה כאשר כולם  זמינים להאזנה אונליין ואפשר למצוא אותם בקלות ברשת.

בנוסף, יש מגוון רחב של אפליקציות חינמיות המציעות יותר  מ 95 מיליון תכני אודיו – פודקאסטים, ספרי שמע, תוכניות בשידור חי ועוד.

 5 דברים שלא ידעתם על פודקאסטים

זכויות יוצרים

השמעה של שירים בתכנית רדיו היא חלק בלתי נפרד מההנאה, אבל בעבר, השמעת שירים דרך פודקאסט נחשבה להפרת זכויות יוצרים. כיום ישנו איגוד בשם Pod safe Music Network אשר מרכז את כל השירים וקטעי המוזיקה האפשריים ומאפשר מגוון שירים בעלות נמוכה או בחינם.

הפוד קאסט הישראלי הראשון

ההסכת העברי הראשון היה של עיתונאית ומוזיקאית בשם עדי עליה ושודר לפני יותר משני עשורים, התכנית נקראה 'ברכה גולשת'. לאחר מכן נוסד הסכת בשם 'עושים היסטוריה' וכיום אפשר למצוא מגוון רחב של פודקאסטים מעניינים בעברית החל מ'שיר אחד', עד 'חושבים טוב' ופודקאסטים נוספים מעניינים במיוחד.

"פשע ורשע"

משנת 2014 יותר ויותר הסכתים עסקו בנושאים של פשיעה ותעלומות בלתי פתורות ופשע אמיתי. הסכתים כאלה הובילו לפתיחת תיקים מחדש בעקבות הבאת הוכחות ותיאוריות של מאזינים ומנחים. כך גם נפתרו תעלומות פשע וגם שונתה המציאות בכול הנוגע למאסרים ללא הצדקה.

אז אם אתם מחפשים תכנים טובים להאזין אליהם, חפשו תוכניות ממגוון פודקאסטים בכול שפה אפשרית ותוכלו להצטרך אל מיליוני מאזינים שנהנים מידע, תגליות חדשות, השכלה, עצות ומהאזנה לשעות של בידור ומוזיקה טובה.

גלילה לראש העמוד