5 עובדות שלא ידעתם על כתף קפואה

כתף קפואה זו תסמונת שמתבטאת בכאבים המופיעים יחסית בפתאומיות וללא סיבה נראית לעין. הכאבים מתבטאים במפרק הכתף, אך בעזרת אבחון מוקדם וטיפול מתאים ניתן להקל על התסמינים ולטפל בבעיה. במאמר שלפניכם פירטנו חמש עובדות חשובות אודות כתף קפואה.

1.     כתף קפואה מתחלקת לשני סוגים של תסמונות

כשמאבחנים כתף קפואה, חשוב להבדיל בין שני סוגיה השונים:

  • תסמונת ראשונית – כאבים המופיעים ללא מגבלת תנועה במשך מספר חודשים, ולאחר כן חל שינוי המתבטא בעיקר בירידה בכאב אך בהגבלה משמעותית של יכולת התנועה. התסמונת הראשונית יכולה להימשך חודשים ארוכים ואף שנים.
  • תסמונת שניונית – התפתחות התסמונת השניונית פחות מסודרת וברורה, ונמשכת זמן קצר יותר לעומת התסמונת הראשונית.

אז מהי כתף קפואה? הכאבים ומגבלות התנועה בשתי התסמונות הינם תוצאה של תהליך בו נוצרות הידבקויות ברקמה העוטפת את מפרק הכתף, הגורמות להצטלקויות ועיבוי המצמצם את החלל במפרק הכתף, אשר גורם לכאבים בהנעת מפרק הכתף ולמגבלות תנועה.

2.     סוכרת יכולה לגרום לכתף קפואה

הסיכון להתפתחות של כתף קפואה בקרב אנשים סוכרתיים גבוהה באופן משמעותי, במיוחד בקרב אנשים שצורכים אינסולין. גורמים נוספים לתסמונת כתף קפואה יכולים להיות:

  • חוסר תנועה מתמשך – כשמפרק הכתף לא נמצא בתנועה לאורך זמן, הוא עלול להישחק ולפתח את תסמונת הכתף הקפואה.
  • גיל – החל מיל 40 מתרחשים שינויים ניווניים שמגדילים את הסיכון להתפתחות של כתף קפואה.
  • מגדר – נשים סובלות מכתף קפואה יותר מאשר גברים.
  • טראומה – ניתוח, חבלה או פציעה בכתף או בחזה מגבירים משמעותית את הסיכון להתפתחות התסמונת.
  • מצב נפשי – הימצאות בלחץ או סטרס ממושך מהווה קרקע פורייה להצטרפותם של לחצים ומתחים באזור הכתפיים, אשר עלולים ליצור חוסר תנועה עד להתפתחות כסף קפואה.

 

 

3.     אבחון מוקדם מזרז את ההחלמה מכתף קפואה

האבחון של כתף קפואה בשלביה הראשונים אינו פשוט, שכן התסמינים בשלב זה כוללים כאבים בלתי נסבלים שיכולים להתאים לבעיות כתף רבות ואחרות. עם זאת, אבחון מדויק ובשלב מוקדם עשוי לזרז את ההחלמה בעזרת הטיפול המתאים.

4.     עיסוי רקמות עמוק עשוי לטפל בכתף קפואה

עיסוי רקמות עמוק הינו יעיל ביותר לטיפול בכתף קפואה, אשר מקצר את הימשכותה ומביא להקלה בכאבים ובמגבלות התנועה. העיסוי כולל טכניקות הפועלות על הרקמות הרכות המעורבות בתסמונת, לצד בחינת אלמנטים נפשיים שעשויים להוביל להיווצרותה של התסמונת. עיסוי רקמות עמוק נעשה בנחישות וברגישות, תוך תשומת לב לתגובותיו של המטופל.

דרכי טיפול נוספות להקלה על כתף קפואה הינן:

  • פיזיותרפיה
  • זריקות סטרואידים למפרק הכתף
  • ניתוח הרקמה העוטפת את מפרק הכתף

5.     אפשר למנוע כתף קפואה על ידי תזונה נכונה

מפרק הכתף עשוי מקולגן, אשר מיוצר באופן מואט בגוף החל מגיל 30, מה שגורם למפרק להיות פגיע יותר. כדאי לשלב בתזונה רכיבים שיתמכו בייצור קולגן, כמו אבוקדו, פירות הדר, ביצים ועלים ירוקים. שילובם בתזונה היומיומית תסייע לגוף ליצור קולגן, ותחזק את מפרק הכתף.

דרך נוספת למנוע כתף קפואה היא שמירה על תנועתיות, לבצע מתיחות, ריצה בבוקר או להירשם למכון כושר.

לסיכום

תסמונת הכתף הקפואה יכולה להיגרם עקב חוסר תנועה, טראומה, סכרת או עקב מצב נפשי. אבחון מוקדם של התסמונת הינו קריטי לטיפול מותאם ולהחלמה מהירה. אפשר לטפל בתסמונת זו על ידי עיסוי רקמות עמוק, תרגילי פיזיותרפיה או ניתוח במקרים קשים. כדי למנוע את הופעת או הישנות התסמונת, מומלץ לשלב בתפריט היומי מאכלים שמעודדים יצירת קולגן וכן לשמור על תנועתיות.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

גלילה לראש העמוד