מהפריסה העולמית ועד לספרי חב"ד: 5 עובדות מעניינות על חב"ד

חב"ד

קשה למצוא בארץ אדם שאינו מודע לחסידות חב"ד. ניתן לשמוע אותם חוגגים ברחובות, לקרוא על תרומתם הרבה באינספור יעדים מרוחקים בעולם ולהתרשם משולחנות החג הארוכים שהם מארגנים. עם זאת, מי עומד מאחורי התנועה, מהו הרעיון המניע, מה מושך אנשים להתחבר אליהם, כיצד הם פועלים ואף מהם ראשי התיבות לא רבים יודעים. מכאן שאם חסידי חב"ד מעוררים בכם השראה, מרתקים אותכם וגורמים לתהות לגבי האנרגיה הגדולה שהם מקרינים, מוזמנים לגלות מספר עובדות מעניינות אודות החסידות הכי שמחה שייצא לכם לפגוש.

עובדה ראשונה – ספרות עשירה

כיוון שמדובר בחסידות כה גדולה, ייחודית ומשמעותית, יש לא מעט ספרות שעוסקת בחב"ד. יש ספרות שנמצאת בכול בית חב"ד (ספר חת"ת) שאותו הרבי הורה שכל יהודי צריך להחזיק. ישנו הספר "ארץ ושמים" שמציג מגוון רעיונות על פרשת השבוע ושמשלב בין רבדים מהתלמוד וההלכה לבין רבדים מהממד הרוחני. ישנו הספר "צדיקים למופת" שמעניק הצצה לשיחות השבוע של צעירי חב"ד. ישנו סט אגרות קודש לב' כרכים שמציג אינספור מכתבים של האדמו"ר מנחם מנדל שניאורסון ועוד אינספור ספרים שמתארים את אורחות החיים, התפיסה, המנהגים והאמונות של חסידי חב"ד. בהנחה ומבקשים למצוא ספר מסוים, מוזמנים להכיר את האתר "אוצר הספרים". יש באתר כמה שניתן לבחור מהם, בהתאם לרמת העניין והרצון להעמיק בנושא.

עובדה שנייה – משמעות השם

חב"ד הוא קיצור של השם חב"ד ליובאוויטש. ליובאוויטש מתארת עיירה קטנה ברוסיה שבה החלה לצמוח החסידות. פירוש השם ליובאוויטש הוא "עיר האהבה" – פירוש שמאוד מתאים לחסידות שבין היתר ידועה בשל אהבתה ללא תנאי לכל יהודי. באשר לראשי התיבות חב"ד, נמצא שהוא מתאר את צירוף המילים "חכמה, בינה ודעת". שלושת המילים מבקשות לתאר את התפיסה שיש לחבר בין היכולות האינטלקטואליות לבין עבודת השם ושיפור האישיות.

עובדה שלישית – סיוע רוחני ופיזי

השליחים (השלוחים) אינם רק מעניקים תמיכה רוחנית, מעניקים הדרכה בנושא יהדות ותופסים תפקידים חשובים בקהילה (כגון מוהל, שוחט וכדומה), אלא הם גם מסייעים ככול הניתן. מספקים מזון, מאתרים מטיילים אבודים, מסייעים למשפחות קשות יום וכדומה.

עובדה רביעית – כרטיס לכיוון אחד

בין היתר חסידות חב"ד ידועה בשל השליחות החשובה שהיא עושה. החסידות מוציאה מתוכה אינספור זוגות שנוסעים לעשות שליחות בשלל יעדים ברחבי העולם. נכון להיום ניתן למצוא יותר מ3,900 זוגות שעושים שליחות, כאשר 480 זוגות פועלים כאן בארץ. השליחים יוצאים מהארץ במטרה להתקבע במקום החדש לכל החיים, במטרה להפוך לחלק אינטגרלי מהקהילה המקומית, כלומר אין בכוונתם לחזור ארצה. עוד מעניין לציין שהיבשת היחידה שאליה הם טרם הגיעו היא אנטרקטיקה, ואילו המדינה הקטנה ביותר שאליה הגיעו היא לוקסמבורג.

עובדה חמישית – צורך שהוליד מענה

הסיוע של החסידות החל כאשר שליחים (שלוחים) מטעם החסידות היו נוסעים מעיירה לעיירה כדי לגייס כספים עבור מגוון מטרות חשובות. תוך כדי השליחות הם גילו שהקהילות הנידחות שואבות מהם הרבה כוחות מנטלים, ואף נעזרים בהם עבור מגוון משימות שנוגעות להלכה, למשל עבור ביצוע שחיטה כשרה. כאשר הבינו עד כמה הם משמעותיים, החליטו להגר לשלל יעדים שבהם יש יהודים, כאשר הפעילות בעיקר התחזקה לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה. עוד ראוי לציין שרבים סיכנו את חייהם, במיוחד בימים שבהם הקומוניסטים עלו לשלטון בברית המועצות, כך שהשלוחים נאלצו לפעול במחתרת. לא פעם הם נתפסו ונענשו. נורו למוות, או נשלחו למחנות ריכוז בסיביר.

גלילה לראש העמוד