5 עובדות מפתיעות על חינה מרוקאית

בשנים האחרונות נדמה כי אף אירוע חתונה איננו שלם ללא אירוע חינה. מדובר באירוע חגיגי ובעל היסטוריה עשירה שמהווה נקודת ציון מרגשת של בני הזוג מרווקים לנשואים. אם גם אתם מתכננים להפיק טקס חינה בקרוב, זה הזמן להכיר מספר עובדות מפתיעות לגבי החינה המרוקאית. מוכנים? בואו נתחיל!

התלבושות הן חלק בלתי נפרד מהטקס

כבר לפני אלפי שנים התקיים במרוקו כמו גם במדינות רבות במזרח טקס החינה, כאשר סממן מובהק ובלתי נפרד מהטקס כולל תלבושות לחינה. כיום ניתן לבצע השכרה של תלבושות במחיר מצוין ועם התאמה מדויקת למספר האורחים, וזאת כחלק מההבנה כי מדובר בחלק אינטגרלי שנועד גם ליצור אווירה חגיגית אבל גם להמשיך את המסורת של לבוש מסורתי הכולל כפתן כמו גם גלביות עשויות עבודות יד בצבעים בוהקים כמו ורוד, צהוב וירוק, כאשר נהוג כי הכלה לובשת שמלה בצבע לבן עם עיטורי זהב או כסף ואילו החתן לובש גם הוא לבן – סמל לטוהר וניקיון לפני הנישואין.

מועד החינה מתבצע יום לפני החתונה

ע"פ המסורת המרוקאית, את החינה נהוג לקיים כיום לפני אירוע החתונה. בעבר, נשים היו מתכנסות יחדיו ומלוות את האישה במקווה ולאחר מכן מקיימות את טקס החינה המסמל את המעבר בין הרווקות לבין מעמד הנישואין, כאשר היום רבים מהזוגות מעדיפים להפיק את האירוע לא יום לפני אלא כשבוע לפני האירוע או אפילו כחלק בלתי נפרד מאירוע החתונה, כאשר מדובר באחד הטרנדים החמים של השנים האחרונות בכל הקשור לאירועי חינה.

החינה היא סגולה לאושר

משחת החינה אותה מורחים על היד של בני הזוג כמו גם האורחים היא משחה טבעית אשר מהווה חלק בלתי נפרד מהטקס, מאחר ובמרוקו כמו גם במדינות המזרח נהוג למרוח את המשחה בתוך כף היד כסגולה לאושר, בריאות וזוגיות חזקה וטובה. את המשחה מפיקים באמצעות עלים יבשים של צמח החינה הגדל באזור אפריקה כמו גם אסיה וצפון אפריקה, כאשר היום ניתן לרכוש אותו במחיר נגיש ואפילו להכין אותו בעצמכם, כחלק מההכנות לקראת הטקס. שימו לב כי ע"פ המסורת המרוקאית, מי שמכינה את משחת החינה היא אישה נשואה עם לב רחב שמעניקה מעצמה לטובת הכלה, כך שהמריחה של המשחה תעביר את טוב הלב של האישה הנשואה לאישה הרווקה שעתידה להינשא.

5 עובדות מפתיעות על חינה מרוקאית

חלוקת תכשיטים לטובת יצירת עושר

חלק משמעותי בטקס החינה כולל קבלת מתנות יקרות ערך מצד ההורים של שני בני הזוג. המטרה של הענקת התכשיטים (שחלקם גם עוברים מדור לדור) היא לספק לבני הזוג עושר ושפע, כאשר נהוג להעניק לבני הזוג תכשיטי זהב. צבע הזהב הוא צבע בולט וחשוב מאוד בעדה המרוקאית מאחר והוא מסמל שפע, עושר והצלחה ועל כן הוא מהווה אבן דרך משמעותית בטקס החינה.

שוק מרוקאי תוסס כחלק ממסורת עתיקה

סממן מובהק במרוקו כולל מאז ועד היום שוק מרוקאי תוסס בעוגיות וממתקים אותם מכינים בעבודת יד קפדנית. במאה הקודמת נהוג היה להכין את העוגות באופן עצמאי בבית או לרכוש בשוק, ועל כן בטקסי החינה הקיימים היום ניתן להבחין בשפע עצום של ממתקים מסורתיים כמו שבקייה, מופלטות, עוגיות קוקוס וכן מאכלים מסורתיים מרוקאים שאותם מעניקים כחלק מהפן הקולינרי, כל זאת כחלק מהשפע ומהרצון להעניק בחזרה בעבור האנשים הקרובים ביותר שמגיעים לחגוג ביחד את טקס החינה המסמל את המעבר בין רווקות לבין חיי נישואין שיהיו רצופים בהצלחות, עושר, בריאות וכוונה אמיתית לבנייה של זוגיות חזקה.

גלילה לראש העמוד