5 דרכים לשמירה על בריאות הפה והשיניים

מאז שאנחנו קטנים ההורים שלנו לוחצים עלינו לצחצח שיניים בוקר וערב על מנת לשמור על בריאות הפה. בפועל, רוב האנשים עושים את הפעולה הזאת באופן אוטומטי ולא באמת יודעים כיצד לייעל אותה או באופן כללי.

מה ניתן לעשות על מנת לשפר את היגיינת הפה ולשמור על הרגלי היגיינה רצויים שיסייעו לפה ושיניים בריאותו ונקיות יותר. לפניכם חמש דרכים יעילות לשמירה על בריאות הפה והשיניים.

מברשת שיניים חשמלית – צחצוח איכותי יותר

למרות שמגיל קטן ילדים לרוב מורגלים לצחצח עם מברשת שיניים ידנית, מדובר בהרגל לא כול כך טוב ודווקא הכניסה של המברשות החשמליות מביאה לשינוי משמעותי בהיגיינת הפה. המהירות שבה שערות המברשת מסתובבות בקצב אחיד ומהיר מאוד, משאירה את הצחצוח הידני הרחק מאחור ומסייעת הרבה יותר לניקוי של השיניים והחניכיים מלכלוכים ושאריות אוכל.

שימוש במי פה

שימוש במי פה באופן כללי משלים את הצחצוח ומסייע לניקוי יסודי ואיכותי יותר של חלל הפה והשיניים. איך יש לדעת איל להשתמש במי פה בצורה נכונה מה שעשוי לגרום דווקא לפגיעה בבריאות השיניים והפה כולו. הוכח כי שימוש במי פה משפר את בריאות השן אך לעיתים הוא גם יכול ליצור כתמים על גבי השיניים, אך אל דאגה, לרוב אלו כתמים שבעזרת ביקור אצל השיננית אפשר להסיר לגמרי.

באמת צריך לצחצח 2 דקות שלמות

מנהג שרובנו די מזניחים במהלך הצחצוח שלנו, גם אם מדובר במברשת חשמלית וגם אם אנחנו משלמים את הצחצוח בשטיפה במי פה, הוא משך הצחצוח של 2 דקות. אנשים רבים לא באמת שמים לב כמה זמן הם מצחצחים כך שבפועל הם כלל לא מצחצחים מספיק זמן ולעיתים זמן הצחצוח אפילו עומד על חצי דקה עד דקה בלבד. משך הצחצוח דואג שבאמת יהיה מעבר מספק על כול השיניים והחניכיים על מנת להקדיש לכול חלק את הזמן שהוא צריך.

צחצוח חזק מדי פוגע בשיניים ובחניכיים

חטא נוסף שנפוץ מאוד הוא צחצוח חזק מדי במברשת השיניים. על פניו, נדמה כי צחצוח חזק איכותי יותר ומסלק בצורה טובה יותר את הלכלוכים והחיידקים אך בפועל לא כך הדבר ודווקא צחצוח חזק מדי עשוי לפגוע בחניכיים ולגרום לפצעים ודלקות. חשוב לתת קשב גם לחניכיים ולוודא שמנקים אותן בצורה טובה ונינוחה. צחצוח חזק הוא גורם מאוד נפוץ לבעיות חניכיים ואנשים אשר נוטים לחשוב שצחצוח חזק וקצר הוא טוב יותר, טועים ופוגעים בבריאות הפה שלהם.

משחות מלבינות – כדאי להתייעץ עם רופא

כיום, נפוץ מאוד השימוש במשחות שיניים מלבינות אשר מבטיחות צבע לבן ומושך יותר לשיניים שלנו. בפועל,, לעיתים התרכובת של המשחה ושל השיניים דווקא פוגעת באיכות ובבריאות השן ועשויה אפילו ליצור כתמים לא יפים על השיניים ולהשיג את התוצאה ההפוכה מהרצויה. באם אתם מעוניינים להתחיל לצחצח במשחה מלבינה, מומלץ להתייעץ תחילה עם רופא שיניים ולוודא שהיא אכן תענה על הצרכים שלכם ולא תפגע בכם.

בריאות הפה והשיניים של כולנו צריכה להיות בחשיבות עליונה. אסור לזלזל בחלק זה של הגוף מכיוון שהוא מאוד משמעותי ונתפס לרוב ראשון כאשר רואים אותנו. צחצוח לא נכון ולא מספיק זמן, שימוש לא נכון ולא אחראי במשחות מלבינות ובמי פה, עשויות ליצור פגמים וליקויים בחלל הפה ולפגוע בבריאות. מומלץ לא לקחת כמובן מאליו את המנהגים שלנו עוד מהילדות ולוודא שאתם מצחצחים כמו שצריך.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

גלילה לראש העמוד