5 עובדות חשובות על הנוטריון ותפקידו

הנוטריון הוא אחד התפקידים הפחות מוכרים. תפקיד הנוטריון בא לידי ביטוי בצמתים מאד מסוימים בחיים. בשביל קבוצה מצומצמת של מי שעורך הרבה חוזים או עוסק בעניינים משפטיים שונים, הנוטריון יהיה איש מקצוע איתו הם יעבדו בשוטף. את המאמר הבא כתבנו בשביל כל מי שהיה רוצה להכיר טוב יותר את עבודת הנוטריון, את הכשרתו ובכלל, את הצורך במקצוע הזה.

כל נוטריון הוא גם עורך דין

הדרך שצריך לעבור עד שנהיים בעלי הסמכה נוטריונית, עוברת דרך לימודי משפטים, הוצאת רישיון עריכת דין ועבודה של עשר שנים לפחות בעריכת דין תוך צבירת ניסיון רלוונטי. הנוטריון הוא בראש ובראשונה איש מקצוע שנותן שירותים משפטיים וככזה הוא צריך להכיר על בוריו את החוק ואת יישומו בבתי המשפט. הסמכת הנוטריון נחשבת לאחד המסלולים או ההתפתחויות בקריירה אותן אפשר לפתח. עורך דין המשמש כנוטריון יכול לעסוק במקביל גם בתחומים אחרים לפי ההתמחות שלו. כך ניתן למשל שעורך דין המתמחה בנדל"ן או בענייני משפחה יהיה במקביל לעיסוקו זה גם נוטריון וייתן שירותי נוטריונים.

הנוטריון כפוף ללשכת עורכי הדין

לשכת עורכי הדין היא הגוף הרשמי אשר מאגד את עורכי ועורכות הדין בישראל. זהו הגוף אשר מכריע בסוגיות כמו התנהגות אתית ומקצועית, שכר טרחה והכשרות שונות. לשכת עורכי הדין היא גורם מכריע בקבלת עורכי דין להתמחות לקראת הפיכתם לנוטריונים. בשל כך, מי שמגיע לנוטריון יודע שיש מעליו גוף חזק ורשמי אשר מפקח על פעילותו. אם מתעוררת בעיה כלשהי, ניתן כמובן לפנות ללשכת עורכי הדין לבירור.

תרגום נוטריוני שונה במהותו מתרגום רגיל

כאשר אנחנו נזקקים לשירות תרגום רגיל, אנחנו עושים זאת בכדי להבין מה כתוב או מה נאמר בטקסט מסוים. שירות התרגום הנוטריוני הוא ייחודי בכך שלא רק שהוא מתרגם את משמעות הטקסט, אלא הוא גם שומר על המשמעות המשפטית של אותו טקסט משפת המקור לשפה המתורגמת. לפעמים, יכולות לשתי מילים דומות להיות משמעויות קרובות אבל שונות מבחינת הניתוח המשפטי. כאשר מסמכים מוגשים לבתי משפט או מוכרעים בדיונים בין משפטנים, יש חשיבות לדיוק המשפטי. לנוטריון יש את הכלים המשפטיים ואת כישורי השפה בשביל לשמור על אותו דיוק משפטי בתרגום המסמכים.

5 עובדות חשובות על הנוטריון ותפקידו

נוטריון יכול לאמת מסמכים רבים ומגוונים

אחד התפקידים החשובים ביותר של הנוטריון הוא אימות של מסמכים שונים. יש לו כלים מגוונים לעשות זאת. חלק מאותם כלים היא פניה ישירה לגופים שונים לצורך אימות של המסמכים. לצורך אימות המסמכים נדרש ממנו ידע מקדים לגבי אותם מסמכים, המבנה המקובל שלהם, כיצד הם צריכים להיות ערוכים ועוד. לאחר אימות המסמך על ידי נוטריון, הוא ייחשב כנכון ואותנטי. דוגמאות לסוגי מסמכים אשר ניתן לאשר אצל נוטריון יהיו: אימות הסכם ממון, אימות צוואה, אישור לגבי אדם שהוא עדיין בחיים, אישור של תעודות ותארים שונים ועוד רבים אחרים.

מחיר שירותי הנוטריון הוא מפוקח וקבוע

לעיתים נראה שמחיר השירות הנוטריוני הוא מעט גבוה. יש לזכור שהנוטריון משקיע הרבה זמן מעבר לעבודתו הישירה. לפיכך, הוחלט שלשכת עורכי הדין תאזן בין הצורך לפצות את הנוטריון על הזמן הרב בהכשרה ובעבודה שהוא משקיע לבין הצורך בשירות נגיש. המחירים של השירות הנוטריוני מפורסמים בעת ההזמנה שלהם באתר האינטרנט. קיים פירוט לגבי כל סוג שירות וכמותו. כך למשל תרגום יתומחר לפי מאה המילים הראשונות כאשר לכל מאה נוספות קיימת הנחה קבועה.

גלילה לראש העמוד