5 עובדות שלא ידעת על מזג האוויר בתאילנד

תאילנד היא מדינה קסומה עם מקדשים מדהימים ושווקים הומים. היא גם ארץ שבה מזג האוויר משחק תפקיד חשוב בחיי היומיום. המדינה שוכנת קרוב לקו המשווה, ולכן יש בה אקלים טרופי. זה אומר שיש טמפרטורות חמות ועונות יבשות ורטיבות. העונה היבשה נמשכת מינואר עד באפריל. זוהי הזמן הטוב ביותר לבקר בתאילנד אם אתם מחפשים מזג אוויר נוח. העונה הרטובה נמשכת ממאי עד אוקטובר. זוהי תקופה של גשמים עזים ורוחות חזקות. בין אם אתם תיירים, גולים או חוקרים, הבנת מזג האוויר של תאילנד היא חשובה להערכה מלאה של המדינה.

 1. מאפייני אקלים טרופי

מיקומה הגיאוגרפי של תאילנד קרוב לקו המשווה מבטיח אקלים טרופי. אזור אקלים זה נבדל בעיקר על ידי הטמפרטורות החמות שלו כל השנה, לעיתים רחוקות יש במדינה קור קיצוני או תנודות טמפרטורה חמורות. הטמפרטורה השנתית הממוצעת נעה סביב 27-28 מעלות צלזיוס. חום עקבי זה הוא סימן ההיכר של מזג האוויר של תאילנד, מה שהופך אותה ליעד מועדף עבור תיירים המחפשים שמש וחום. תוכלו למצוא כאן מידע נוסף ומפורט יותר על מזג האוויר בתאילנד.

 1. החלוקה לעונות

ניתן לסווג את מזג האוויר בתאילנד באופן כללי לשלוש עונות שונות, שלכל אחת מאפיינים משלה:

 • העונה החמה (מרץ עד יוני): מסומנת על ידי טמפרטורות מרקיעות שחקים ורמות לחות גבוהות, בעונה החמה הטמפרטורות בשעות היום עולות לעיתים קרובות מעל 35 מעלות. תקופה זו, במיוחד חודשים אפריל ומאי, היא שיא החום, המלווה מדי פעם בסופות רעמים קצרות אך עזות.
 • העונה הגשומה (יולי עד אוקטובר): הגעתו של המונסון הדרום-מערבי מבשרת את עונת הגשמים. עונה זו, המאופיינת בגשמים כבדים, לרוב בשעות אחר הצהריים המאוחרות או בערב, מביאה עמה חלק ניכר מכמות המשקעים השנתית במדינה. למרות הגשמים התכופים, הטמפרטורות נשארות חמות, והנוף הופך שופע וירוק.
 • העונה הקרירה (נובמבר עד פברואר): העונה הקרירה, המושפעת מהמונסון הצפון-מזרחי, מביאה מזג אוויר קריר ויבש יחסית. הטמפרטורות בתקופה זו נוחות יותר, מה שהופך אותו לתקופה הנעימה והנוחה ביותר לתיירות. שעות הלילה בצפון הרמה יכולות להיות קרירות למדי, ומציעות ניגוד מוחלט לאקלים החם אחרת.

 

 

 1. שינויים אזוריים במזג האוויר

האקלים בתאילנד אינו אחיד ברחבי המדינה. נראה כי ישנה חלוקה אזורית מובהקת כשזה מגיע למזג האוויר:

 • צפון תאילנד: השטח ההררי של צפון תאילנד חווה טמפרטורות קרירות יותר, במיוחד בעונה הקרירה. צ'יאנג מאי, פאי ואזורים הרריים אחרים מתאפיינים בלילות קרירים, עם טמפרטורות שיורדות מדי פעם מתחת ל-15 מעלות.
 • דרום תאילנד: דרום תאילנד, הכולל יעדים פופולריים כמו פוקט וקראבי, חווה אקלים ימי יותר. הקרבה לים ממתנת את הטמפרטורות אך גם תורמת לרמות לחות גבוהות יותר. העונה הגשומה נוטה להיות ארוכה יותר כאן, בהשפעת המונסונים הדרום-מערביים והצפון-מזרחיים.
 • מרכז ומזרח תאילנד: בנגקוק והמישורים המרכזיים שמסביב, יחד עם האזורים המזרחיים, חווים גרסה מתונה יותר של האקלים הכללי במדינה. אזורים אלה נוטים פחות לקיצוניות של העונה החמה ומקבלים גשמים מתונים בתקופת המונסון.
 1. התפקיד המרכזי של המונסונים

למונסונים יש חשיבות מכרעת בעיצוב דפוסי מזג האוויר בתאילנד:

 • המונסון הדרום-מערבי: החל מסביבות מאי או יוני, מונסון זה מביא רוחות עמוסות לחות מהאוקיינוס ההודי, וכתוצאה מכך גשמים משמעותיים, במיוחד לאורך החוף המערבי ובצפון.
 • המונסון הצפון-מזרחי: החל מאוקטובר, המונסון הצפון-מזרחי, שמקורו ביבשת אסיה, מביא אוויר קריר ויבש יותר. מונסון זה משפיע באופן משמעותי על מזג האוויר בחלקים המזרחיים והצפוניים של תאילנד, ומסמן את תחילת העונה הקרירה.
 1. שינויי אקלים והשפעותיהם

תאילנד, כמו מדינות רבות אחרות, מתמודדת עם השפעות שינויי האקלים. אלה כוללים:

 • עלייה בטמפרטורות ואירועי מזג אוויר קיצוניים: ניכרת עלייה בטמפרטורות הממוצעות ועלייה בתדירות אירועי מזג אוויר קיצוניים, כגון סופות קשות ובצורות. שינויים אלה מציבים אתגרים לחקלאות, לניהול המים ולקיימות סביבתית כוללת.
 • עליית פני הים: אזורי החוף של תאילנד פגיעים במיוחד להשפעות עליית פני הים, ומהווים איום על מערכות אקולוגיות ימיות וקהילות חוף.
 • מאמצי הפחתה והסתגלות: תאילנד עוסקת באופן פעיל באסטרטגיות שונות כדי למתן ולהסתגל לשינויים אקלימיים אלה. מאמצים אלה כוללים השקעה באנרגיה מתחדשת, שיפור שיטות שימור מים ויישום אמצעים להגנה על החופים.

לסיכום

מזג האוויר בתאילנד הוא שילוב של חום טרופי, מקצבים עונתיים, שינויים אזוריים והשפעות מונסון, והכל תחת האתגר המאיים של שינויי האקלים. הבנת אלמנטים אלה חיונית לא רק עבור אלה המתכננים לבקר או לחיות בתאילנד, אלא גם עבור חוקרים המתמודדים עם אתגרים סביבתיים ואקלימיים באזור. בעוד העולם מתמודד עם המציאות של אקלים משתנה, מדינות כמו תאילנד משמשות דוגמאות עיקריות לצורך באסטרטגיות הסתגלות ופרקטיקות בנות קיימא.

גלילה לראש העמוד