5 עובדות מרתקות על התחממות כדור הארץ

דמיינו עולם שבו כל עונה מגיעה כמצופה, קווי החוף נותרים ללא שינוי עקב העלייה הבלתי פוסקת של קו המים, וכל מין משגשג בסביבתו הטבעית ללא הפרעה על ידי קצב השינויים המואץ. העולם הזה אינו חלום אוטופי, זהו כדור הארץ כפי שהיה פעם לפני שהחלה ההתחממות הגלובלית. ברגעים אלו ממש גם אתם חלק מקהילה גלובלית העדה לשינוי סביבתי חסר תקדים. התחממות כדור הארץ -מונח שעבר מכתבי עת מדעיים למרכז השיח הציבורי, מתייחס לעלייה הדרגתית בטמפרטורת פני השטח הממוצעת של כדור הארץ. זה נושא מורכב שיש לו השפעות מרחיקות לכת שאנחנו רק מתחילים להבין. במאמר הבא נציג חמש עובדות יסוד על התחממות כדור הארץ, נבין כיצד היא משפיעה על העולם שלנו ומה זה אומר על העתיד של כל החיים על כדור הארץ.

אפקט החממה מניע את ההתחממות הגלובלית

אקלים כדור הארץ מושפע מאפקט החממה שהוא תהליך טבעי. גזים באטמוספירה של כדור הארץ, כגון פחמן דו חמצני, מתאן ואדי מים, לוכדים חום מהשמש ושומרים על כדור הארץ חם מספיק כדי לתמוך בחיים. עם זאת, הפעילות האנושית, כגון שריפת דלק מאובנים וכריתת יערות, הגדילה את ריכוזי גזי החממה הללו, מה שהגביר את ההשפעה וגרם לטמפרטורות הממוצעות של כדור הארץ לעלות.

 • גזי החממה נחוצים ליצורים החיים, אך הרמות הנוכחיות הן חסרות תקדים בהיסטוריה האנושית.
 • רמות הפחמן הדו-חמצני גבוהות כיום ב-40% מאשר לפני המהפכה התעשייתית.
 • המקורות העיקריים לעלייה בגזי החממה הם תעשייה, חקלאות ותחבורה.

המסת כיפות קרח ועליית פני הים

אחת ההשפעות הבולטות ביותר של ההתחממות הגלובלית היא המסת כיפות קרח וקרחונים בקטבים. זה לא רק גורם לאובדן בתי הגידול של מינים כמו דובי קוטב, אלא גם תורם לעליית פני הים, מה שיכול להוביל לסחף חופים ולהשפיע על אזורים נמוכים. עליית פני הים עלולה לגרום להצפות תכופות וחמורות יותר, המשפיעות על מיליוני אנשים ברחבי העולם. עוד מידע: :

 • קרח הים הארקטי יורד בקצב של כמעט 13% בעשור.
 • כיפות קרח נמסות תורמות גם הן להתחממות האוקיינוס מכיוון שפחות אור שמש מוחזר על ידי קרח.
 • מדינות איים קטנות נמצאות בסיכון מיוחד מעליית פני הים.

 

שינויי האקלים משפיעים על המגוון הביולוגי

התחממות כדור הארץ אינה רק סוגיה הממוקדת בבני אדם. זה משפיע מאוד על המגוון הביולוגי ברחבי העולם. מינים שונים נכחדים בקצב הגבוה פי 1,000 מהקצב הטבעי, בעיקר בשל אובדן בתי גידול המוחמר על ידי שינויי האקלים. ככל שהטמפרטורות עולות, מינים רבים נאלצים לנדוד לאזורים קרירים יותר, מה שמוביל לשיבושים במערכות האקולוגיות ולאובדן המגוון הביולוגי. עוד מידע:

 • שוניות אלמוגים החיוניות לחיים הימיים מולבנות ונהרסות בשל התחממות האוקיינוסים.
 • המיקום הגיאוגרפי של מינים רבים משתנה, כאשר חלקם נמצאים כיום 17 ק"מ קרוב יותר לקטבים מאשר בעבר.
 • שינויים בדפוסי האקלים משפיעים על מחזורי הרבייה ודפוסי הנדידה של בעלי חיים שונים.

אירועי מזג אוויר קיצוניים הופכים נפוצים יותר ויותר

התחממות כדור הארץ נקשרה לעלייה בתדירות ובחומרה של אירועי מזג אוויר קיצוניים. גלי חום, הוריקנים, בצורות וגשמים כבדים הופכים נפוצים ואינטנסיביים יותר. לאירועים אלה יכולות להיות השפעות הרסניות על חיי אדם, חקלאות וכלכלות, במיוחד באזורים שאינם ערוכים להתמודד עם אסונות כאלה. עוד מידע:

 • מספר האסונות הקשורים למזג האוויר הוכפל פי 3 מאז שנות ה-60.
 • הפסדים כלכליים מאסונות מזג אוויר ואקלים היו משמעותיים, עם נזקים של מיליארדי דולרים מדי שנה.
 • מדינות מתפתחות נפגעות לעתים קרובות בצורה הקשה ביותר מאירועי מזג אוויר קיצוניים בשל תשתיות פחות עמידות.

אנרגיה מתחדשת כאסטרטגיית הבראה

המעבר למקורות אנרגיה מתחדשים הוא אסטרטגיה חיונית במיתון השפעות ההתחממות הגלובלית. אנרגיה סולארית, בפרט, היא מקור נקי ושופע שיכול להפחית באופן משמעותי את התלות שלנו בדלק של מאובנים. התקנת מערכת סולארית בבתים, עסקים ושירותים יכולה להחליף או להפחית את השימוש במקורות אנרגיה התורמים לפליטת גזי חממה. עוד מידע:

 • אנרגיה סולארית הפכה לאחד ממקורות האנרגיה הצומחים ביותר בעולם.
 • חידושים טכנולוגיים הפכו את הפאנלים הסולאריים ליעילים יותר וזולים יותר.
 • ממשלות ברחבי העולם מעניקות תמריצים להתקנות של מערכת סולארית כדי לעודד את המעבר לאנרגיה מתחדשת.

לסיכום

ככל שאנחנו מבינים יותר ויותר את ההשפעות של ההתחממות הגלובלית, ברור שהדרך בה נלך והצעדים שלנו בני האדם יעצבו את העתיד של הדורות הבאים. העובדות לפנינו: כוכב לכת מתחמם, עליית פני הים, צמצום כיפות הקרח, מערכות אקולוגיות משובשות ודפוסי מזג אוויר מתעצמים. עם זאת, בתוך אתגרים אלה טמונה ההזדמנות שלנו לפעול, ולעשות באופן פעיל למען עתיד בר-קיימא יותר. אנרגיה מתחדשת כמו אנרגיה סולארית, היא פתרון מוחשי שאנחנו יכולים לאמץ לחיינו כבר עכשיו. הבחירות הקולקטיביות שאנו עושים, המדיניות שאנו תומכים בה והטכנולוגיות שאנו מאמצים יקבעו את גורל הסביבה שלנו. הבנת ההתחממות הגלובלית אינה רק תרגיל אקדמי – היא קריאה לפעולה של כל אדם ואדם.

גלילה לראש העמוד